Havarijní pojištění: Na co byste si měli dát pozor?

Jestliže své vozidlo (a spolu s ním i svou peněženku) chcete při vzniklých finančních škodách chránit, potom si k povinnému ručením sjednáte rovněž havarijní pojištění. Poradíme vám, jak se v nabídkách jednotlivých pojišťoven zorientovat a na co si dát pozor.

Jaká rizika vám hrozí?

Ještě předtím, než se rozhodnete sjednat si havarijní pojištění, rozmyslete si, jaká potenciální rizika vašemu vozu hrozí. Bydlíte-li například v Praze, pravděpodobnost nehody je pochopitelně větší, než když jezdíte jen po moravských vesničkách.

Schováváte svého miláčka přes noc v garáži? Riziko vandalismu či odcizení vozu se u vás potom značně snižuje. Pokud víte, že v oblasti, kde denně projíždíte, se hojně vyskytuje lesní zvěř, pak vám přijde vhod zase připojištění proti střetu se zvířetem. Komplexní rozsah služeb se pak vyplatí zejména pro nová vozidla.

Kalkulačka havarijního pojištění vám ušetří čas i peníze

Pakliže nemáte čas na obíhání pojišťoven, a i přesto si chcete vybrat z nejrůznějších nabídek havarijního pojištění tu nejvýhodnější, využijte kalkulačku povinného ručení. Potřebujete pouze údaje o sobě a o svém vozidle a 2 minuty, po jejichž uplynutí vám kalkulačka jednotlivé nabídky srovná. Někteří řidiči se mylně domnívají, že nejlevnější znamená také nejvýhodnější.

Kromě ceny se tedy zaměřte i na další neméně důležité faktory. Které to jsou?

1. Pojistné limity

Výše pojistných limitů se odvíjí jednak od pro vás relevantních rizik a potom samozřejmě od hodnoty vašeho vozidla, která rok od roku klesá. Limity nastavujte s rozvahou i s vědomím, že například škody způsobené živelnými pohromami mnohdy přesahují statisíce korun. Průměrné finanční škody následkem autonehody se pak pohybují v rozmezí 30-40 tisíc Kč.

2. Pojistná částka

Jak už jsme zmínili výše, hodnota vozu na trhu klesá už pouhým opuštěním autoprodejny, proto si pojistnou částku průběžně snižujte. Ne však úměrně ceně vozu, jelikož i na starší vozy se v případě škod používají novější autodíly. Pojistná částka by měla být vždy nepatrně vyšší než aktuální tržní cena vozu.

Výše pojistné částky závisí také na vaší platební spoluúčasti. V zásadě platí, že čím menší spoluúčast, tím vyšší pojistné.

3. Doplňková připojištění

V neposlední řadě zvažte také doplňková připojištění jako například připojištění čelního skla nebo úrazové připojištění řidiče, které doufáme, že nikdy nebudete potřebovat, nicméně hodí se.

4. Pojistné podmínky – pozor na slevy a akce

Pokud se vás pojišťovna snaží uchvátit neodolatelnou slevou či akcí, buďte opatrní, mnohdy se stává, že po roce poskočí pojistná částka do poněkud jiných výšin. Prostudujte si proto nejprve důkladně smluvní podmínky.

Tip: Chcete ušetřit? Pak si havarijní pojištění sjednejte zároveň s povinným ručením, protože díky převedení svých bonusů docílíte ještě nižší pojistné částky.

Dost bylo teorie, nyní je na řadě využít všechny nabyté znalosti v praxi. Učiňte tak na srovnávacím portále ePojištění.cz, kde najdete nejrůznější a nejvýhodnější nabídky havarijního pojištění na jednom místě.